Jihoafrická republika

Lektor představil pomocí prezentace a fotografií Jihoafrickou republiku, podal základní informace o zemi, její historii, obyvatelích apod. S nadšením se setkalo kolování jihoafrických peněz, které si všichni pečlivě prohlédli. Poté lektorka představila dobrovolnický projekt, kterého se účastnila, zvláště oblast slumů (townshipů) v Kapském městě, kde učila v místní škole. Účastníky některé informace velmi překvapily, například to, že v chudinské čtvrti nemusí bydlet jen chudí, ale že když někdo dostane dobrou práci, tak se z chudinské čtvrti neodstěhuje, protože by postrádal přátele a rodinu, ale prostě si v ní postaví lepší dům. Nebo že děti ve školách nosí uniformy. Největší ohlas získala videa, na nichž byl natočen africký tanec, nejprve tradiční tanec, který předváděly děti na ulici, poté hip hopový tanec, který z tradičního afrického tance vychází. Tato informace také některé velmi překvapila a sledovali, jak jednotlivé pohyby moderního tance, který znají i oni sami, opravdu vychází z tance tradičního.

Audio ukázka jazyka jihoafrického kmene xhosa byla také velmi zajímavá, zvláště mlaskavky, které si všichni zkoušeli. Museli ale uznat, že jim rozhodně nejdou tak dobře jako rodilým mluvčí.

Vysvětlení, jak funguje smlouvání na tržištích, také účastníky zaujalo a s obdivem se setkaly také ukázky tvořivé práce pocházející z Jihoafrické republiky. Tradiční výrobky z korálků i výrobky z druhotných surovin, jejichž využití je v Jihoafrické republice běžné a velmi dobře zvládnuté, šly z ruky do ruky.

Na závěr účastníci ochutnali rooibos, nápoj připravený z listů jihoafrického keře, který je možné koupit i v ČR, ale nikdo z přítomných jej zatím nezkusil. Všem ale chutnal a brzy byl vypit. K tomu se všichni zapojili do workshopu výroby peněženky z krabice od mléka a debatě, proč kreativně nevyužívat druhotné suroviny a odpady na výrobu zajímavých věcí, jako to dělají v Jihoafrické republice.

Místo: Nizkoprahové zařízení pro děti a mládež „Doma“, Zlín