Neboj se bejt jinej

Skalná – Ve Skalné proběhlo již další z multikulturních setkání, kdy si tentokrát účastníci prožili na vlastní kůži, jaké to je být odlišný, vidí rozdíly mezi vnímáním světa mezi svými vrstevníky a uvědomují si sama sebe.

„Cílem setkání bylo přimět účastníky zamyslet se na tím, kdo jsou oni, kdo je jiný, co znamená být normální, či originání. Kdo a jak stanovuje normu a pravidla. Sami si zkusili vytvořit pravidla pro existenci ideální společnosti a zamýšleli se nad tím, jak oni sami mohou přispět k tomu, aby jejich svět byl lepší a zároveň jaké pravidlo by nejvíce prosazavali,“ přibližuje dvouhodinový program Hanka Šnajdrová, koordinátorka sítě multikulturních otevřených klubů v Karlovarském kraji.

„Hodně jsme pracovali s vlastními stereotypy. Seznámili jsme se s pojmy jako je Halo efekt, první dojem, stereotyp a hledali mezi nimi rozdíly. Zamysleli jsme se také nad tím, kdo se setkal s těmito jevy a bylo jim připomenuto, že je to normální jev, jen je dobré vědět o tom, že se tyto jevy dějí. Ve druhé fázi programu jsme hledali, co je pro ně normální, jiné, originální nebo divné. Nakonec byla vedena debata, kdy se kdo cítil být jiný, jaké to pro něj bylo a kdy je to dobré,“ říká své dojmy dvanáctiletá Jana.

Místo konání: Multikulturní otevřený klub Skalná