Ochutnávání zemí všemi smysly - Povídání o 5 zemích

Odpoledne věnované Francii, Španělsku, Bělorusku, Gruzii a Arménii se konalo 2. 6. 2014 v v Informačním centru pro mládež Pelhřimov Hodiny H a všichni měli možnost ochutnat všech pět zemí všemi smysly a zároveň pohovořit s rodilými mluvčími.

Deset mladých lidí na krátkodobé Evropské dobrovolné službě v Hodině z Francie, Španělska, Běloruska, Arménie a Gruzie připravili ochutnání těchto pěti zemí všemi smysly. Každá dvojice měla své stanoviště, kde se na úvod představili, řekli odkud jsou, pustili krátkou prezentaci doplněnou vysvětlením a povídáním, která obsahovala základní informace o zemi, přírodních krásách krajiny, národních tradicích a národních pokrmech. To vše bylo k vidění. Následoval úkol spojený s danou kulturou. Účastníci mohli zkusit hádat, co je typické pro dané francouzský region či kde jsou jaké památky na území Španělska. Mezi těžší úkoly pak patřilo arménská abeceda a s ní spojené písmo. Pak už se přešlo na ostatní smysly. Místností voněl španělský olivový olej, účastníci mohli ochutnat běloruské sladkosti, osahat si gruzijské tradiční výrobky, zaposlouchat se do písní Edit Piaf. Všichni účastníci měli možnost poznat každou zemi u jednotlivých stanovišť a vnímali opravdu všemi smysly a naplno. Na závěr si všichni povídali a uzavřeli příjemné odpoledne prostorem pro poslední otázky o těchto pěti zemích.

Jedna skupinka účastníků byla překvapená z abecedy a písma, které v Arménii mají. Sami se podivovali: „Vůbec jsme netušili, že mají tak složitou abecedu a tak odlišné písmo.“ Všem se akce líbila a všichni byli překvapeni, jaké zajímavé informace se o dozvěděli o Francii, Španělsku, Bělorusku, Gruzii a Arménii.