Ochutnávání zemí všemi smysly – Povídání s Tomasem

Večer věnovaný Španělsku se konal 3. 3. 2014 v v Informačním centru pro mládež Pelhřimov Hodiny H a všichni měli možnost ochutnat tuto zemi všemi smysly a zároveň pohovořit s rodilým mluvčím.

Jeden mladý muž ze Španělska Tomas na Evropské dobrovolné službě v Hodině připravil ochutnání své země všemi smysly. Nejdříve se představil a pak přešel k představování své kultury. Na úvod pustil prezentaci doplněnou vysvětlením a povídáním, která obsahovala informace o vlajce, regionálních nářečích na území Španělska i mimo něj v oblastech, které pod Španělsko spadají. Také představil zajímavé španělské tradice s býky, stavění hradů z lidských těl a mluvil i o pokrmech. To vše bylo k vidění. Pak už se přešlo na ostatní smysly. Místností voněla česneková pomazánka „alioli“, účastníci mohli ochutnat bramborovou tortillu, „alioli“, rajčatovou pomazánku, osahat španělské knihy, zaposlouchat se do španělské hymny a dalších španělských popoulárních písní. Zkrátka všichni vnímali opravdu všemi smysly a naplno. Na závěr si všichni povídali a uzavřeli příjemný večer prostorem pro poslední otázky o této zemi.

Účastníky nejvíce zaujal neformální jazyk na Kanárských ostrovech, který probíhá pískáním. Překvapením byla i tradice spojená se stavěním hradů z lidských těl a tanec s býky. Jedna z účastníků řekla: „Nevěděla jsem, že typické španělské věci ani původně španělské nejsou. Líbila se mi forma, jakou Tomas svou zemi představil.“ Všem se akce líbila a všichni byli překvapeni, jaké zajímavé informace se o dozvěděli o i tak velmi známém Španělsku.