Ochutnávání zemí všemi smysly - Povídání se Shu

Večer věnovaný Bulharsku se konal 17. 3. 2014 v v Informačním centru pro mládež Pelhřimov Hodiny H a všichni měli možnost ochutnat tuto zemi všemi smysly a zároveň pohovořit s rodilým mluvčím.

Jeden mladý muž Aleksandar přezdívaný Shu z Bulharska na Evropské dobrovolné službě v Hodině připravil ochutnání své země všemi smysly. Nejdříve se představil a pak přešel k představování své kultury. Na úvod pustil prezentaci doplněnou vysvětlením a povídáním, která obsahovala informace o bulharské přírodní krajině, bulharských tradicích jako odhánění zlých duchů a nemocí a „martinica“, historii bulharského jazyka a vtipném pojetí rozdílů v řešení klasických situací v Bulharsku a v Evropské unii. To vše bylo k vidění. Pak už se přešlo na ostatní smysly. Místností voněl tradiční balkánský sýr, účastníci mohli ochutnat sýrovou buchtu zvnaou „banitsa“ a jogurtovou polévku s okurkou, zaposlouchat se do tradičních bulharských písní, osahat si ozdoby na svátek „martinica“ či tradiční způsob přívítání hostů. Zkrátka všichni vnímali opravdu všemi smysly a naplno. Na závěr si všichni povídali a uzavřeli příjemný večer prostorem pro poslední otázky o této zemi.

Účastníci byli překvapeni, co nového se o Bulharsku dozvěděli. Jedna účastnice byla nadšená z pestrosti a nápaditosti masek během tradice zahánění zlých duchů a nemocí. Jiní byli ohromeni rozmanitostí bulharské přírodní krajiny. A jedna návštěvnice dodala: „Ten sýrový koláč je tak dobrý, že chci hned recept!“ A recept na porkm banitsa byl hned předán. Všem se akce líbila a všichni byli překvapeni, jaké zajímavé informace se o Bulharsku dozvěděli.