Povídání o Anglii

Večer věnovaný Anglii se konal 18. 4. 2013 v v Informačním centru pro mládež Pelhřimov Hodiny H a všichni návštěvníci mohli Anglii ochutnat všemi smysly díky vyprávění Lukáše, který příjemně provedl celým programem.

Mladý Čech Lukáš z Prahy provázel celým programem. Lukáš byl na Evropské dobrovolné službě ve vesničce Cawsand na jihu Anglie. Lukáš připravil povídání o Anglii s ochutnáním anglické kultury všemi smysly. Na úvod pustil prezentaci, kterou doplnil vyprávěním a osobními příběhy. Nastínil polohu vesničky, kde strávil celý rok, ukázal fotografie místních budov a především krásné, ovšem nebezpečné pláže. Lukáš se zmínil i o anglické gastronomii, kam patří světoznámá anglická snídaně. Dále mluvil o životním standardu v Anglii ve srovnání s Českou republikou. Lukáš sám hrál fotbal během svého pobytu v Anglii, proto nezapomněl zmínit i vášeň Angličanů pro fotbal. Lukáš přidal příběhy z osobního života, jak se mu v Anglii žilo, jaký je život během jednotlivým ročních období a jak jsou Angličané přátelští. Pak přišly na řadu i další smysly. Přivonět si všichni mohli ke klasickému anglickému černému čaji, který se pije s mlékem. Již na první pohled bylo jasné, že jde o opravdový anglický černý čaj, neboť hned zbarvil vodu a měl velmi sytou vůni. Všichni mohli ochutnat i anglický Guiness koláč, mezi jehož ingredience patří jak tmavé pivo, tak kakao. Recept najdete zde: http://www.scribd.com/doc/136862780/Guiness-kolac. A také známé octové chipsy. Lukáš na závěr pustil video, na kterém byl slyšet anglický zpěv místních mužů, kteří se scházejí v hospůdkách a zpívají. Video také představovalo přípravu pokrmu „Cornish pasty“, jež je tradičním pečivem s masem pro region Cornwall, který se peče již odpradávna, protože je sytý a dodával nutnou energii bývaým horníkům. Na závěr Lukáš posluchače vyzval k dotazům a poděkoval za příjemně strávený večer.

Jeden z účastníků byl překvapen, jak se liší opravdový anglický černý čaj od jiných náhražek: „Ten čaj je pecka, hned voda i mléko zčernaly, to jsem nečekal. Asi se začnu lépe informovat o čajích. No a taky jsem nečekal, že mi černý čaj bude chutnat s mlékem.“ Všem se akce líbila a byli rádi, že získali zajímavé informace o anglické kultuře a životě v Anglii.