Povídání o Bulharsku

Večer věnovaný Bulharsku se konal 29. 5. 2013 v v Informačním centru pro mládež Pelhřimov Hodiny H a všichni tak téměř doopravdy na chvíli navštívili Bulharsko a měli tu možnost ochutnat bulharskou kulturu všemi smysly.

Tři mladé dámy na krátkodobé Evropské dobrovolné službě v Hodině z Bulharska připravily ochutnání Bulharska všemi smysly. Nejdříve se představily a pak přešly k představování bulharské kultury. Na úvod pustily prezentaci doplněnou vysvětlením a povídáním, která obsahovala informace o vlajce, přírodních krásách bulharské krajiny, národních tradicích a bulharských pokrmech. Všechny tři slečny dokonce zatancovaly tradičín folklórní tanec na pravou bulharskou lidovou hudbu. To vše bylo k vidění a poslechu. Pak už se přešlo na ostatní smysly. Místnost provoněly lístky růže. Zbývají tedy buňky chuťové. A těm bylo dopřáno. K ochutnání byl pravý, opravdu pravý, pravý bulharský šopský salát, který má pouze ty přísady, které jsou v barvách bulharské vlajky. Některé české šopské saláty však mají přísad mnohem víc, proto nejsou pravé bulharské. Také byl k ochutnání výborný koláč a závin se sýrem. Zkrátka všichni se olizovali od ucha k uchu. Na závěr si všichni povídali a uzavřeli příjemný večer prostorem pro poslední otázky o bulharské kultuře.

Jedna z účastnic překvapeně vyjádřila: „Netušila jsem, že šopský salát má mít pouze takové indredience, které jsou v barvách bulharské vlajky. Všechno to bylo moc zajímavé.“ Všem se akce líbila a všichni byli překvapeni, jaké zajímavé informace se o Bulharsku dozvěděli.