Povídání o Itálii

Večer věnovaný Itálii se konal 17. 4. 2013 v v Informačním centru pro mládež Pelhřimov Hodiny H a všichni návštěvníci mohli lépe poznat italskou a sicilskou kulturu a zároveň Itálii ochutnat všemi smysly.

Mladý Čech Aleš z Jihlavy prováděl celým programem. Aleš byl na Sicílii v Itálii jako dobrovolník na Evropské dobrovolné službě. Na úvod Aleš představil sám sebe a vysvětlil, co vlastně na Sicílii dělal a jak se tam dostal. Pak pustil zajímavé video o Sicílii, historii tohoto ostrova, kulturních památkách a místních tradicích. Pak Aleš zapojil do programu všechny návštěvníky formou otázek o Sicílii. Všichni se mohli dozvědět informace o italské kultuře z dalších oblastí. Otázky se týkaly sicilských měst, sicilského jídla a fotbalu. Poté Aleš pokračoval vlastními zážitky. Většinou šlo o vyprávění o jeho zapojení se do místní komunity. O tom, jak je důležité naučit se italsky, aby se člověk domluvil, jaké jsou pracovní návyky na Sicílii, jak sbíral olivy, jak šel v tradičním průvodu v historických kostýmech a podobně. Pak přišlo na řadu ochutnávání všemi smysly. Všichni si mohli osahat pravou italskou konvici na přípravu kávy čili „kafeteru“, přivonět si k pestu, zaposlouchat se do italské hudby a ochutnat italskou „carbonaru“. Aleš pak vyzval všechny zúčastněné k dotazům a poděkoval za příjemně strávený večer.

Jedna z účastnic komentovala program: „Moc se mi to líbilo a hlavně příběhy ze života, které Aleš vyprávěl, to mě zaujalo nejvíc. Člověk si pak představí, jaké to je tam doopravdy žít a ne se jen podívat na dovolenou na dvy, tři dny.“ Všem se akce líbila a byli rádi, že získali zajímavé informace o Itálii a Sicílii.