Povídání o Portugalsku

Večer věnovaný Portugalsku se konal 30. 5. 2013 v v Informačním centru pro mládež Pelhřimov Hodiny H a navodil pravou portugalskou atmosféru a to nejen díky třem přítomným Portugalkám, ale i díky lahodným pokrmým a tradiční hudbě fado.

Dobrovolnice na krátkodobé Evropské dobrovolné službě v Hodině z Portugalska Diana, Ana a Diana připravily ochutnání Portugalska všemi smysly. Nejdříve se představily a pak přešly k představování portugalské kultury. Na začátek všem ukázaly portugalskou vlajku a pár obrázků z pobřeží, které českého posluchače vždy potěší. Mluvily o tom, jací jsou Portugalci fanoušci fotbalu a milovníci jídla. Po prezentaci a sdílení informací o kultuře přešly k jednotlivým smyslům. K vidění byly nádherné obrázky pobřeží, přístavů, pláží, oslav místních tradic a typických uliček. K poslechu zněla hluboce citově laděná tradiční hudba fado, která rve srdce a vždy za ní stojí smutný příběh, často ze života rybářů. K osahání byl korek z pravého portugalského vína, které nese název Porto. To bylo i na chuť a k tomu nejen k ochutnání, avšak i ke vnímání vůně všem tři portugalské slečny nabídly směs ryby bakalao s rýží, olivami a zeleninou. Na závěr si všichni povídali o tom, co vyslechli, a případně se ještě doptali na to, co je z portugalské kultury zajímá.

„Rybu obvykle nejím, ale řekl jsem si, že tohle zkusím a musím uznat, že mi směs s bakalaem, o kterém jsem nikdy předtím neslyšel, opravdu chtunala,“ řekl jeden z účastníků akce. Všem se akce líbila a všichni se těší, až Portugalsko jednoho dne navštíví a ochutnají ho přímo na místě.