Povídání o Rumunsku

Večer věnovaný Rumunsku se konal 27. 5. 2013 v v Informačním centru pro mládež Pelhřimov Hodiny H a všichni návštěvníci mohli ochutnat všemi smysly Rumunsko.

Tři mladí dobrovolníci Alex, Radu a Loredana na krátkodobé Evropské dobrovolné službě v Hodině z Rumunska připravili ochutnání Rumunska všemi smysly. Začali netradičně a to rovnou ochutnáváním rumunských pokrmů. Pokrmy byly ještě teplé, a proto se do nich všichni návštěvníci pustili hned po přívítání na večeru věnovaném rumunské kultuře. Všichni ochutnali kukuřičnou kaši, pravou rumunskou klobásku, tradiční rumunský sýr podobný řecké fetě a kysanou smetanu. Průvodci večerem také během rozdávání jídla vysvětlili přípravu jednotlivých jídel a jejich názvy. Po jídle přišlo na řadu vnímání dalšími smysly. Všichni si mohli prohlédnout zajímavá místa v Rumunsku, nádhernou rumunskou krajinu, poslechnout si o rumunských tradicích, zaposlouchat se do lidové hudby a také si na ni poskočit tradiční rumunský tanec. Jde o jednoduchý skupinový tanec, proto se všichni postupně s radostí zapojili a tanec si vyzkoušeli na vlastní kůži. Na závěr lektoři poděkovali za pozornost a nechali prostor pro případné dotazy.

Jedna z účastnic komentovala rumunský lidový tanec: „Je to zábavný tanec a hlavně je pro všechny, takže si dokážu představit, že je to všechny musí bavit a také spojovat.“ Všem se akce líbila a byli rádi, že získali zajímavé informace o Rumunsku.