Rozvojový večer s dobrovolníky EDS v Orlové

Dobrovolníci z několika evropských zemí se představili mladým lidem z Orlové. „Během deseti minut dobrovolníci představili, z jaké země přichází, pro jakou neziskovou organizaci vykonávají svou dobrovolnou práci a co je motivovalo pro příjezd do České republiky,“ přibližuje průběh Mariola Kluzová, koordinátorka z Asociace středoškolských klubů České republiky.

Patricija Dragan pochází z Rumunska a svou dobrovolnou činnost vykonává při práci s mládeží v Českém Těšíně. “Česko jsem již předtím znala. Líbilo se mi tady a chtěla jsem se vrátit a poznat lépe zdejší kulturu. Jednoduše žít jako Čech,“ dodává Patricija.
V domácím Španělsku se dobrovolné práci věnovala již v minulosti Sandra Martin. „Nevybírala jsem si zemi, ale projekty organizací, které mi byly blízké, což je hlavně práce s náctiletými. Mezi nabídkami byla i ta z Třince. Zaujala mne a teď jsem již tady pátým měsícem. Pracuji v organizaci Bunkr, o.s., což je nízkoprahový klub pro mladé,“ vysvětluje Sandra.
České účastníky zaujala zejména ochota dobrovolnic učit se česky a rozumět české kultuře. Někteří ocenili odvahu odjet do cizí země na jeden rok. „Na konci akce se mnozí vyjádřili, že by i sami o podobné aktivitě uvažovali,“ dodává Kluzová, koordinátorka sítě multikulturních otevřených klubů v Moravskoslezském kraji.

Místo: Orlová