Africké ženy

Kamkoli na Zemi přijdete, tam uvidíte elegantní, svéprávné, nezávislé ženy užívající si života. Ne však v Africe. Zde je vše úplně jinak. Afrika. Rozmanitý kontinent plný starodávných kultur, překrásných zvířat a stále přežívajících kmenů. Je to však také místo, kde žena nemá žádná práva. Nemůže tak, jako jiné moderní ženy, dělat to, co sama chce, nepřísluší ji vybrat si práci a už vůbec se nesmí přátelit s lidmi jiného kmene. Její jedinou „funkcí“ je vařit a rodit děti. Muži s ženami jednají jako s věcí, nikoli jako s lidskou osobou.
Když jsem byla malá a zlobila jsem, maminka mi pro výhružku ze srandy říkala: „jestli budeš ještě zlobit, někomu cizímu tě prodám!“ V Africe to však rodiče nemyslí jako žert. Každá dívka zde má svou cenu. Jsou prodávány svými rodiči mužům, kteří za ně platí určitým počtem dobytka. Například jedna žena z kmene Mursav stojí muže 39 krav. A to žijeme ve 21. století!
Aby se žena co nejlépe vdala, nosí na sobě různé korále. Typické je, že si ženy dělají díry do ušních lalůčků, které se tak zvětšují. Čím větší díry v uších žena má, tím větší šanci má na vdávání. Výjimkou není ani nošení hlíněných talířů ve spodním rtu, do kterého si ženy dělají opět díry.
Tohle je pouze zlomek toho, co o afrických ženách víme. Otázkou je, co všechno o nich ještě nevíme?
Boturová Dominika