Anika z Německa

AnikaJe mi 19 let a jsem z Německa. V loňském roce jsem ukončila střední školu a rovnou jsem odjela na Evropskou dobrovolnou službu do České republiky.

Hledala jsem program, kde bych mohla dělat něco, co jsem předtím ještě nezkusila, abych mohla zjistit, co mám opravdu ráda a v čem jsem dobrá, co opravdu chci v životě dělat. Stát se dobrovolníkem bylo dobré rozhodnutí, protože jsem se mohla setkat s novými lidmi a zároveň lidem pomoci. Byl to vždy můj sen vyjet do cizí země a poznat nové lidi, kulturu, jazyk a zůstat tam déle, abych si vyzkoušela takovou výzvu sama na sobě. Než jsem odjela do České republiky, tak jsem se doma zapojila do dobrovolnictví. Líbilo se mi to, vždy jsem potkala příjemné lidi. Byla jsem si jistá, že je to skvělá příležitost, jak na sobě pracovat.
Prožít rok v České republice bylo jednoznačně velkým obohacením mého života. Ačkoliv doma bydlím opravdu blízko hranice, neměla jsem ponětí o Česku, jazyku, kultuře a lidech. Objevila jsem v Česku mnoho nových a zajímavých věcí, přestože jídlo, počasí a některé tradice jsou podobné. V některých oblastech jsou země odlišné. Český jazyk byl pro mě na začátku něco úplně jiného.
Líbilo se mi být dobrovolníkem v České republice, cítila jsem se opravdu dobře. V mé organizaci mne respektovali a vždy jsem si mohla vybrat, co jsem chtěla dělat. Můj názor byl po každé vyslechnut. Všechno fungovalo bez jakýchkoliv problémů. Lidé v České republice byli příjemní, snažili se mě zapojit, ukázat mi něco o své zemi a kultuře. Připadalo mi, že oceňují i informace o mé vlasti. Žila jsem společně s dalšími dobrovolníky, což mi dalo pocit, že jsem součástí mezinárodní komunity.
Určitě bych Evropskou dobrovolnou službu doporučila každému, kdo chce zažít nějaké dobrodružství, potkat nové lidi, rozvíjet sebe sama, potkat nové kultury, stát se aktivní a nápomocný lidem. Je to obrovská příležitost pro všechny mladé lidi. Nepotřebujete mít hodně peněz, stačí jen vyjet. Poznáte, jaký význam má každá jednotlivá osoba a co můžete dokázat s jednoduchými věcmi a se sebou sama jako cizinec v jiné zemi. Pokud se rozhodne uskutečnit Evropskou dobrovolnou službu, naučíte se mnoho věcí, které si třeba ani neuvědomíte. Hodně vyrostete, ve smyslu osobního rozvoje. Také získáte bohaté zkušenosti a zážitky a přátelství možná navždy. Poznat nějakou zemi tímto způsobem je jedna z nejlepších šancí v životě, jakou máte