Hudbou a tancem za romskou historií a kulturou

21.11. 2012 Kladno – Dne 21. listopadu proběhl v nízkoprahovém klubu kladenské pobočky organizace Člověk v tísni hudební workshop s pražskou kapelou Džezvica. Kapela dětem zahrála cikánské písně, ale také písně z různých zemí Balkánu a seznámila děti s hudebními nástroji. Proběhla hudební soutěž, jamovalo se. Děti si mohly vyzkoušet hru na perkuse, kytaru, klávesovou harmoniku, ale i na xylofon a různé chrastící nástroje a také si zatančily. Pod vedením hudebníků se naučily některé rytmy a akordy, které pak předvedly ostatním.

Po skončení workshopu jsem s kapelou uskutečnila krátký rozhovor.

Lucie: Těm dětem jste dnes předali strašně moc, mohly si zazpívat, zatančit a díky vám zjistit, že cikánskou hudbu hrají i „gadžové“. A co to dalo vám?

Ája (flétny, zpěv) : Byla to pro nás dobrá škola a zkušenost. Ty děti jsou dost živé, zajímají se o hudbu, a hlavně se nestydí. Dobře se s nimi pracovalo. Měli jsme mít ještě večer zkoušku ze zpěvu, ale těch pár hodin dnešního zpěvu mi stačí (směje se).

Pepe (perkuse, akordeon) : Nevěděl jsem, že děti můžou být tak hudebně nadané. Hlavně perkuse jim šly – jednou jim to ukážeš, a oni to umí.

Agu (zpěv): Je škoda, že s těmi dětmi nikdo v téhle oblasti nepracuje. A také jsem nečekala, že nás takhle hezky přijmou.

Honza (kytara, zpěv): Byla to opravdu mezikulturní výměna. Hlavně ty starší znali cikánské písně, které jsme zpívali, a oni hráli a zpívali s námi. Navíc nás ještě naučili další cikánskou píseň, takže si kromě zkušeností odnášíme ještě další inspiraci.

Workshop tedy předvedl další možnou metodu práce s dětmi – díky hudbě padají mezikulturní bariéry a stereotypy.

Lucie Dušková