Japonský mix

08.-09.06.2012 Těšín – V rámci čtvrtého ročníku festivalu nesoucího název Svátek čaje v Těšíně bylo mnoho přednášek a jednou z nich byla přednáška o Japonsku v podání Radky Švejnohové. Přednáška se konala v hudebním sále zámeckého areálu a byla pojata jako výklad spojený s fotografickou prezentací. S podtitulkem „Japonský mix“ nás přednášející zasvětila do tajů a fakt této země, ve které pobývala v roce 2008.

Japonsko je tvořeno řetězcem malých i větších ostrovů, mezi ty největší a nejznámější patří Hokkaidó, Honšú, Šikoku a Kjúšú. Většinu času strávila na jednom z těchto čtyř ostrovů, a to na Honšú, a posléze i jeden den na Šikoku. V úvodu jsme vyslechli několik obecných informací o Japonsku, jako například rozlohu, počet obyvatel, úřední jazyk, hlavní město, měnu, ale také jméno nynějšího císaře Akihita.

Pobyt v Tokiu, dle přednášející, by mohl být pro nás Evropany jakýmsi kulturním šokem. Naleznete zde povětšině železobetonové prosklené moderní budovy, žádné cihlové domy.  Japonci jsou pověstní svou pracovitostí a spěchem, avšak také místní lidé musí mít svá místa k relaxaci, jako například Tokijský park Shinjuku Gyoen, kde se mimo jiné schází mládež o nedělních dopoledních, pořádá barbecue party a tráví svůj volný čas pohromadě. Avšak ani postarší lidé v důchodu nezaostávají za mladými a jsou aktivní. Prochází se v parcích, pořádají výstavy, malují nebo hrají na nástroje. Japonci jsou všestranně zaměření lidé, zejména pak kladou důraz na kulturní vyžití. Milují vážnou hudbu a ve své volné chvíli pořádají malé neoficiální koncerty na ulicích, popřípadě taneční vystoupení.  Nejoblíbenějším sportem v Japonsku je baseball, který je následován fotbalem a až na třetí příčce je překvapivě sumo. Když zrovna nejsou ani kulturně, ani sportovně vytíženi, tráví svůj volný čas v lunaparcích.

Mezi zajímavá místa k navštívení patří určitě Tokijská radnice umožňující vyhlídky na město a největší rybí trh Tsukiji. Mluvě o rybách, je třeba zmínit typická jídla, jako například rýže, plody moře a samozřejmě sushi, pravděpodobně nejznámější japonské jídlo. Dle přednášející stojí za to zajít si na tzv. running sushi neboli sushi na běžícím pásu, kde se před vámi objevují na talířích různé variace sushi  a jiných specialit a už jen záleží, co vám padne do oka nebo spíš přijde k chuti. Už tak poměrně zdravé stravování doplňují pitím velkého množství zeleného čaje, a to zřejmě bude tajemství japonské dlouhověkosti.  Co je důležité zmínit pro všechny, kdo smýšlejí o cestě do Japonska, je dobré si ještě u nás v ČR pořídit tzv. JRP Japan Rail Pass, který vám umožní se bez obtíží dopravit kamkoli vlakem.

Pryč z Tokia poznávat okolí. Krásným místem pro poznání japonské kultury je národní park Nikkó, kde se nachází mnoho chrámů a pagod, stavěných ze dřeva a prokládaných zlatem. Zde také můžete narazit na skupinu dětí školního věku, jelikož japonské děti se účastní mnoha poznávacích zájezdů. Většina dětí školního věku je podrobena řádné disciplíně, má řadu kroužků a zájmů a častokrát navštěvuje večerní doučování. Už od malička jsou vedeny k aktivnímu způsobu života.

Chcete-li poznat i jinou než japonskou kulturu navštivte průmyslové město Jokohama, které se pyšní největší čínskou čtvrtí. Jste-li spíše filmoví fanoušci, mohlo by vás zajímat město, kde se natáčel film Gejša. Je to Kjóto a zde se také mimo jiné nachází veleznámý Kinkakuji temple „zlatý chrám“ sloužící jako ubytovna pro císařské hosty. Kjóto je opakem rušných japonských moderních měst. Je to poklidné místo bez aut v centru s mnoha galeriemi, parky, zahradami a muzei. Také je známé jako město gejš a maiko. Maiko jsou mladé dívky učící se na gejši. Pro turisty je zde mnoho půjčoven kostýmů, kde vám půjčí jak kimono, tak vás i nalíčí, a vy si můžete zkusit alespoň na chvíli být gejšou.

Poslední místo, které zmíním je bývalé hlavní město Osaka, kde se nachází císařský palác. Průmyslové město s obrovským obchodním centrem, které má 54 pater a uprostřed této budovy je hotel. Ráj všech shopaholiků.

Přednáška trvající 1,5 hodiny shrnula podstatné věci o Japonsku a jeho kultuře, zajímavých místech k navštívení, společnosti a mnoho dalšího. Osobně jsem byla nadšená jak z výkladu, tak z doprovázející fotografické prezentace a Japonsko definitivně píši na list „kam se jednou podívám…“.