Jihoafrická republika

05.09.2012 Zlín – Děti a mládež, kteří zavítali do nízkoprahového klubu Doma ve Zlíně měli možnost poslechnout si zajímavé vyprávění o Jihoafrické republice. Nejprve lektorka zemi představila pomocí prezentace a fotografií, podal základní informace o státu, historii, obyvatelstvu apod. S nadšením se setkalo kolování jihoafrických peněz, které si všichni pečlivě prohlédli. Poté lektorka představila dobrovolnický projekt, kterého se účastnila, zvláště oblast slumů (townshipů) v Kapském městě, kde učila v místní škole.

Největší ohlas získaly videa, na nichž byl natočen africký tanec, nejprve tradiční tanec, který předváděli děti na ulici, poté hip hopový tanec, který z tradičního afrického tance vychází. Tato informace také některé velmi překvapila a sledovali, jak jednotlivé pohyby moderního tance, který znají i oni sami opravdu vychází z tance tradičního.

Nahraná ukázka jazyka jihoafrického kmene xhosa byla také velmi zajímavá, zvláště mlaskavky, které si všichni zkoušeli. Museli ale uznat, že jim rozhodně nejsou tak dobře jako rodilým mluvčí.

Vysvětlení, jak funguje smlouvání na tržištích také účastníky zaujalo a s obdivem se setkaly také ukázky tvořivé práce, pocházející z Jihoafrické republiky. Tradiční výrobky z korálků i výrobky z druhotných surovin, jejichž využití je v Jihoafrické republice běžné a velmi dobře zvládnuté šly z ruky do ruky.

Na závěr účastníci ochutnali rooibos, nápoj připravený z listů jihoafrického keře, který je možné koupit i v ČR, ale nikdo z přítomných jej zatím nezkusil. Vše ale chutnala a brzy byl vypit. K tomu se všichni zapojili do workshopu výroby peněženky z krabice od mléka a k debatě, jak využívat druhotné suroviny a odpady na výrobu zajímavých věcí, jako to dělají v Jihoafrické republice.

Zuzana Švajgrová