Náměstí Dr. E. Beneše v Liberci oživila fotbalová utkání teenagerů s politiky

16.03.2012 Liberec - Že politici nemusí být vždy jen nudní papaláši v oblecích, to na vlastní kůži poznali účastníci streetfotbalového turnaje, který se 13.6.2012 na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci. Na náměstí vyrostlo přenosné fotbalové hřiště a mladí lidé z Libereckého kraje tak získali mimořádnou příležitost zahrát si fotbal proti politikům nebo i s nimi.
Fotbalového turnaje se zúčastnilo několik týmů z řad mládeže i politiků. Cílem této akce bylo přiblížit politiky mladým lidem a dát jim možnost poznat je i z jiné strany, aby si na ně mohli vytvořit svůj vlastní názor. Turnaj byl živý a přilákal i mnoho kolemjdoucích,“ přiblížil jeden z organizátorů akce Marek Nikolič z Liberecké občanské společnosti.
Svou reprezentaci tvořenou kandidáty do krajského zastupitelstva do turnaje nasadila například strana Starostové pro Liberecký kraj. Nejen kandidát na hejtmana a starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta ukázal skvělé sportovní schopnosti, v týmu ho podpořili i starosta Kamenického Šenova František Kučera, starosta Desné Marek Pieter, ale dokonce i dvě ženy – starostka Doks Eva Burešová spolu s místostarostkou Semil Lenou Mlejnkovou byly pro tým velkou oporou.
V Liberci jsme mohli vidět v akci i Změnu pro Liberecký kraj – Jana Korytáře a jeho tým, za který si zahrála i známá liberecká sportovkyně Zuzana Kocumová. Z liberecké radnice si na náměstí zaskočili zahrát i zastupitelé Kamil Jan Svoboda (Liberec občanům) a Roman Šotola (ČSSD), z krajského úřadu zase radní Jaroslav Podzimek (ČSSD). Své zastoupení měla i pořadatelská Liberecká občanská společnost nebo Dobrá čajovna, která nejen pro unavené sportovce připravila kulturní okénko s ochutnávkou čajů a interaktivním kvízem s výkladem.
V rámci této akce mohli účastníci rovněž získat potřebné znalosti k tomu, aby mohli poznávat jiné kultury, a to především díky výstavě a interaktivní mapě, ale i komunikací s jednotlivými zástupci projektu SMOK.
Na turnaj, který probíhal v lehce neformálním duchu a za výborného počasí, budou účastníci jistě dlouho vzpomínat. U politiků šlo o netradiční zpestření jejich pracovní náplně. A mladí lidé? Ti pro změnu poznali politiky i z jiné stránky.
„Bylo pro mě zajímavé sledovat politiky, které jsem dosud znal jenom z novin, takhle naživo,“ svěřil se se svými dojmy návštěvník libereckého turnaje Filip Ferbr, student místního gymnázia. „Ukázalo se, že mnozí z nich jsou mnohem sympatičtější, než by se z médií mohlo zdát.“
Organizace LOS, o. s. se primárně zaměřuje na neformální vzdělávání mládeže a dospělých. Pracuje s tématy aktivního občanství, oživování veřejného prostoru, multikulturality, zážitkové pedagogiky nebo kulturní animace. Více informací o fungování organizace a jejích aktivitách jsou dostupné na webuwww.losonline.eu.
Adam Fogl
Liberecká občanská společnost