Nenechte se zmást

Já osobně jsem navštívil Turecko jen dvakrát, oba výlety ve mě nechali kladné vzpomínky a převládala ve mne spokojenost. Mnoho lidí, které znám navštívilo tuto zemi také a dojem byl totožný. Milí přívětiví lidé, kteří by udělali cokoliv, jen aby se vám zavděčili. Proč by tedy tak civilizovaná země, kde lidé nosí stejné oblečení jako my, kde lidé jezdí ve stejných autech jako my, kde lidé mluví cizími jazyky, jako my neměla vstoupit do EU?
To co si většina lidí, kteří si užívají pláží a smlouvání na trzích neuvědomuje, je fakt že turistický jih země, či Istanbul je jen zlatá jehla v kupce šedi. Zajímavé mi přišlo už při prvním pobytu, že náš hotel strážila ochranka se samopaly, nijak mi to nevadilo, ale už jen to mi naznačovalo že styl života na východě se liší s naší Evropou, pokud jsem se zatím jen domníval, že je něco jinak než u nás a než píší v letácích a příručkách, tak po cestě na východ země jsem měl jasno, jestliže je u nás diskutabilní otázka obyvatelnosti příbytků v určitých částí měst, tak o kvalitě bydlení nemůže být na východě Turecka ani řeč, to co jsem viděl mě jakožto Evropana zvyklého na určitý standart udivilo, lidé žijící v polorozbořených kamenných domcích mnohdy s půlkou střechy a pofiderní rodina u cesty, která házela kameny po koni mi jasně ukázali, že tato země musí urazit velmi dlouhou cestu k tomu, aby se mohli její europoslanci posadit vedle těch našich a debatovat o rozvoji EU.
Tímto článkem nechci nijak pošpinit Turecko, které považuji za jednu z nejzajímavějších zemí světa a které jsem si i přes krátkou dobu zde strávenou dokázal zamilovat, ale chtěl bych upozornit na nezpochybnitelný fakt: Turecko není jen Istanbul Alanye či Antalye, nýbrž země velká jako Německo a Polsko dohromady, proto není možné soudit 75 milionů lidí podle toho, jak se k vám chovali v hotelu a obchodech v turistických částech měst.

Autor: Radek Smolka, 16 let, Gymnázium Jana Blahoslava a SPGŠ Přerov, Přerov , Olomoucký kraj
Email: radeksmolka@seznam.cz