Reportáž Be part of the world

9.-11.11. 2012 Liberec – Podzim se nám pomalu blíží ke svému konci. V druhé půli listopadu se Liberec převlékl do posledních barev podzimu před příchodem zimy. Předtím, než nám krajina zapadne pod bílým příkrovem, proběhlo na harcovských vysokoškolských kolejích setkání české a polské mládeže.

Před několika lety se otevřely hranice a v podstatě nám nic nebrání překročit tu pomyslnou čáru tvořenou patníky. Můžeme se podívat na „druhou stranu“, poznávat lidi, krajinu, kulturu. Bohužel, mnohým v tom brání strach. Strach tvořený předsudky a jazykovou bariérou.

Na česko-polském setkání mládeže jsme se pokusili tyto ledy, tu hranici mezi námi sousedy, prolomit. Zjistili jsme, jaké předsudky mezi sebou máme. Objevili jsme, v čem jsme si podobní. Seznámili jsme se s představou typického Čecha a porovnali jsme ji s podobou typického polského protějšku. Přes počáteční obavy bylo milé zjistit, jak jsou si naše jazyky v mnohém neuvěřitelně blízké. Při troše snahy můžeme každý mluvit svým rodným jazykem a porozumíme si.

Myslím, že nebude moc troufalé říci, že každý z nás změnil svůj názor.