Rozhovor se zahraniční dobrovolnicí z Arménie Nikolou

Jak ses dozvěděla o projektu SMOK?
Bylo to poprvé před dvěma lety, kdy jsme s kamarády šli na workshop o indické kuchyni. Program byl plný fotografií a zajímavého povídání. Poslouchali jsme indickou hudbu, ochutnali místní speciality, přivoněli k různým kořením a vyzkoušeli si vyrobit placku čapáti. Na závěr nás všechny překvapila indická tanečnice.

Účastnila si se sama několika workshopů v rámci cyklu „Poznej svět všemi smysly“ a „Kurzů světových kuchyní“. Můžeš v krátkosti zhodnotit tento koncept a popsat co Ti to dalo, jak Tě to obohatilo?
Sama jsem cizinka a jsem jiná než ostatní, zajímá mě kultura i v ostatních zemích. Ráda se dozvím zajímavosti z různých koutů světa. Líbí se mi, že to není jenom povídání a fotky, ale že se každý může aktivně zapojit do programu. Je to přesně tak, jak se tyto programy jmenují – poznáváme svět všemi smysly.

Zapojila ses jako dobrovolník a sama si vytvořila workshop pro své vrstevníky. Co Tě k tomu přivedlo? Co ti to přináší?
Když jsem měla vést workshop pro své kamarády poprvé, popadla mě hrozná nervozita. Nikdy předtím jsem to nedělala, ale nakonec jsem to zvládla. Mám z toho dobrý pocit. Měla jsem super kolektiv a byla to celkem sranda. Chtěla jsem svým vrstevníkům ukázat krásu a kulturu země, ze které pocházím. Ne každý tam může odcestovat, a proto jsem se snažila všem povyprávět co nejvíc zajímavostí. O Arménii toho nikdo moc neví a to mě povzbudilo. Společně s kuchařem jsme připravili naší specialitu, promítali fotky a povídali si asi dvě hodiny. Díky této zkušenosti jsem se zúčastnila Arménského večera pro veřejnost, kde jsem měla přednášku společně s mou rodinou. Moc ráda na to vzpomínám.

Narodila ses v Arménii a dlouhodobě žiješ v České republice, cítíš nějaké kulturní rozdíly?
Ano, rozdíly tam určitě jsou. Asi největším rozdílem je to, že lidé v Arménii jsou silně věřící. Je to první země, která přijala křesťanství jako své náboženství. Oproti tomu Češi moc nevěří. Arménie je jiná a určitě by se našlo spousty rozdílů a barevností.

Můžeš stručně popsat, co všechno zažijí účastníci na tvém programu a jak je to může inspirovat?
Každý si v mém programu najde to své. Někoho zajímají spíše zeměpisné informace a krásy přírody, někdo se zajímá o historii a kulturu, někdo se těší, až si pochutná na exotickém jídle. Snažím se, aby si každý odnesl co nejvíce zážitků a aby to bylo hlavně zábavné. Jedině tak se budou těšit na další workshopy.

Myslíš si, že je důležité pro mladé lidi tvořit podobné multikulturní pořady a proč?
Určitě ano, je to vzdělávací program v zábavném a záživném stylu. Každý se v něm najde svou inspiraci. Člověku to dává rozhled a větší povědomí o světě. Na planetě je tolik lidí, tolik kultur a každá je svým způsobem jedinečná.

Chtěla bys do budoucna v programech pokračovat a popřípadě je dále rozvíjet?
Jistě že ano, baví mě to. Moc ráda bych v programech pokračovala a dál je rozvíjela. Časem bychom třeba mohli přidat i tancování. Arménské tance jsou jiné, než známe v České republice. Proto se těším a připravuji další akce. Doufám, že mé plány vyjdou a že se workshopy budou líbit.