Ruská dobrovolnice na rok v Česku

UlianaJmenuju se Uliana Vasileva, je mi 26 let a jsem z  Petrohradu, což je druhé největší město v Rusku. Teď pracuju v Praze jako dobrovolnice Evropské dobrovolné služby (EDS) v organizaci AFS Mezikulturní programy, o.p.s. Tato organizace umožňuje lidem z 65 zemí světa poznávat jiné kultury tím, že rok žijí v zahraničí v hostitelských rodinách a studují na místní střední škole.

Já sama studovala před 9 lety v USA a musím říct, že tato zkušenost změnila můj život. Zjistila jsem, jak žijí Američané a srovnáváním také, jak žijí Rusové, co je pro nás důležité a jak se odlišujeme a zároveň jsme všichni stejní. Když jsem se vrátila do Ruska, vystudovala jsem na univerzitě kulturní antropologii a začala jsem pracovat ve výměnné organizaci, s níž jsem vyjela na program do USA.
Teď jsem jako dobrovolník v oblasti mezikulturního učení tady v Praze, poznávám tak českou kulturu tím, že se účastním života v místní komunitě a v mé neziskové organizaci. Užívám si srovnávání svého života doma v Rusku se životem tady v Česku, už jsem „objevila“ různé věci o České republice, o způsobu života, vztazích mezi ženami a muži, o svátcích a jazyku. Dobrovolnický program EDS nabízí také další skvělé možnosti – získat nové kvalifikace a zkušenosti, které jsou důležité pro hledání práce. Také mám možnost seznámit se s mladými lidmi z různých částí Evropy a dozvědět se o jejich životě doma i tady v ČR.