SMOK mi pomohl v mém rozvoji, říká Martin


Martin ČernýPro mě samotného začal SMOK jako jedna z mnoha aktivit, do kterých jsem se na začátku roku přihlásil. Mohu však říct, že ze všech těch aktivit se mi stala jednou z nejoblíbenějších. Prvních několik setkání bylo, jak už to tak bývá, spíše „nervózních“, jak už to tak v kolečku českých studentů, kteří se mají bavit mezi sebou, bývá. Postupem času začali odpadávat lidi a začala se utvářet pevná základna studentů, kteří o věc měli skutečně zájem. Mohu říct, že na konci roku z našeho Hořovického MOKu vznikla jakási parta, která mi, musím přiznat, hodně sedla.

Když bych se měl zamyslet nad obsahem, nenapadá mě snad jediné setkání, z kterého bych si něco zajímavého neodnesl. Měli jsme prezentaci zahraničních studentů organizace AFS na naší škole o jejich domovině, měli jsme prezentaci ruské dobrovolnice žijící v Česku, měli jsme několik srazů na rozvoj lidského myšlení a uvědomění si, jaký člověk je a jakým způsobem ho ovlivňují například už jen média. Měl jsem dokonce i možnost společně s kamarádem jedno setkání vést.

Díky SMOKu jsem získal nejen přátele, ale i mnohé jsem se naučil. Naučil jsem se vyjadřovat svůj názor. Naučil jsem se pohlížet na věc z jiného úhlu. Naučil jsem se něco málo o zemích jako je Chile, Itálie, či Rusko. Procvičil jsem si angličtinu. A to nemluvím o spoustě dalších i drobných věcí, které jsem se naučil, ale třeba si to jen ani neuvědomuji. SMOK mi zkrátka pomohl k rozvoji mě samého v komunikace a to nejen té kulturní. (Martin Černý, 17 let)