Tancem a hudbou za romskou historií a kulturou

7.11. 2012 Kladno – Mezi další zapojené organizace do sítě multikulturních otevřených klubů patří nízkoprahový klub organizace Člověk v tísni v Kladně. Koordinátorka sítě pro Středočeský kraj připravila promítání dokumentarizujícího filmu Latcho drom od francouzského režiséra alžírsko-romského původu Tonyho Gatlifa (narozen 1948).

Tento režisér natočil celou řadu celovečerních filmů s tematikou Romů, jejich života, hudby a obtížné cesty za respektem ze strany většinové společnosti, přičemž velkým přínosem Gatlifových filmů je pohled na romskou kulturu zevnitř. Jeho filmy Gadjo dilo a Vengo obdržely Césara za nejlepší hudbu, další byly nominovány. Tony Gatlif je v současné době asi jediný režisér, který se zabývá romskou kulturou, a jeho zásluhou budou i dalším generacím uchovány staré tradiční cikánské písně a melodie, ale také velmi živý obraz reality života Romů v Evropě.

„Velkou zvláštností tohoto promítání bylo, že samotné publikum tvořily téměř výhradně romské děti,“ říká Lucka Dušková. A dodává: „Film je velmi zaujal, zejména díky již zmíněné režisérově dovednosti podívat se na problematiku zevnitř.“

Mnohým film mohl připomnět téměř zapomenuté tradice, které v dnešní době udržují už jen převážně staří Romové. Děti byly hrdé na to, že o Romech existuje film. Zajímavým momentem při promítání bylo, když se děti v části o Indii, Egyptu a Turecku začaly dožadovat, kdy už se ve filmu objeví Romové. Tento požadavek je velmi vypovídající o romském vnímání sama sebe, a rozhodně by si zasluhoval další rozpracování.

Další chystanou akcí je hudební workshop, který proběhne 21. listopadu.

Lucie Dušková