Indie je rozmanitá, protikladná, překvapující, šokující, mnohobarevná, nikdy však nudná

15.06.2012 Brno – Brněnský multikulturní otevřený klub si připravil sérii 3 workshopů, které umožnily studentům obchodní akademie ELDO prožít protiklady Indie a Bangladéše. V pátek 7. 6. 2012 se zúčastnili volnočasové  aktivity  Poznej svět všemi smysly se zaměřením na Indii a Bangladéš. Jednalo se o poutavé vyprávění cestovatelů Davida Švejnohy a Milana Vaculíka, spojené s ochutnávkou indického jídla, ale i poslechu indické hudby, vůně vonných tyčinek a exotického koření.

Následujícícho dne 8. 6. studentky absolvovaly Taje indického tance pod vedením profesionální lektorky Terezy Sheyly Klementové. V rámci něho si po teoretickém úvodu choreografie, vyzkoušeli tanec Bollywood a Bhangra v autentické podobě. Tímto tanečním workshopem mohly nahlédnout do kulturního zázemí v Indii, kde tanec tvoří podstatnou část jejich každodenního života. (http://orientvision.cz/nase-projekty/workshopy/workshopy-smok/)

O týden později 15. 6. bohatý program vyvrcholil Světovou kuchyní, kde si studenti mohli vyrobit indickou placku čapáti, ochutnat další indické pokrmy a obohatit se spoustou nových receptů.

„Na základě těchto tří bohatých projektů jsme si uvědomili, jak je Indie rozmanitá, protikladná, překvapující, šokující, mnohobarevná, nikdy však nudná. Člověk by potřeboval celý život, aby dokázal poznat tak rozmanitou zemi plnou protikladů, jakou je Indie,“ říká jedna z účastnic.

Tyto tři volnočasové projekty byly spolufinancovány Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR v rámci Sítě multikulturních otevřených klubů (SMOK). Akce studentům byly umožněny díky regionálnímu koordinátorovi – lektorovi Davidu Švejnohovi.

Více fotografií z těchto akcí lze najít na facebookových stránkách projektu SMOK, kde jsou také informace o projektech pro děti a mládež:

http://www.facebook.com/pages/SMOK-s%C3%AD%C5%A5-multikulturn%C3%ADch-otev%C5%99en%C3%BDch-klub%C5%AF/171163856299296?ref=ts

nebo na stránkách www.svejnoha.cz, kde je spousty cestovatelských fotografií a přednášek pro děti a veřejnost, s kterými do budoucna určitě počítáme.

David Švejnoha