Vánoce ve Španělsku aneb Feliz Navidad tedy Veselé Vánoce

22.11. Třinec – Podobně jako u nás začíná vánoční sezóna ve Španělsku začátkem prosince, kdy se pomalu začnou objevovat vánoční trhy a typická výzdoba jako světýlka, betlémy a stromečky. Vánoce jsou pro Španěly svátky, během kterých se setkávají rodiny u svátečního stolu a protože jsou to náboženské svátky, lidé často navštěvují kostely a vyrábějí si své vlastní betlémy s náboženskými výjevy. Dokonce se lidé mohou účastnit i soutěže o největší a nejkrásnější betlém.

22. prosince začínají dětem prázdniny a dojde k vyhlášení výsledků El Gordo, velké národní loterijní hry, která je považována za největší na světě. Výhra, která je v tomto roce 2,5 miliónů Euro bude jako vždy rozdělena mezi tisíce lidí a někdo si tak přijde k dárku ještě před Štědrým dnem.

La Nochebuena (“Dobrá noc”, “Štědrý večer“), se koná 24. prosince za účastí celé rodiny a spočívá ve velkém hodování a slavení až do ranních hodin. Tradiční vánoční jídlo se liší region od regionu a tak hlavní chod večeře může být jehněčí, kachna, treska, mořské plody, z ovoce hlavně ananas a spousta vánočních sladkostí jako je např. las figuras de mazapán (marcipánové figurky), los turrones (sladkosti z mandlového nugátu) a sušené ovoce. K pití je oblíbená zejména cava což je obdoba francouzského šampaňského.

V tento den ve Španělsku stejně jako u nás roznáší dárky Ježíšek. Španělský Ježíšek je ovšem o kapku střízlivější než ten náš a nosí spíše drobnosti. Ty hlavní dárky totiž dětem nadělují o pár dní později tři králové.

V Baskicku přináší dětem dárky magický muž jménem Olentzero. Je to velký muž, obr, který nosí baret a kouří dýmku. Obléká se jako baskický farmář. Jeho jedinečnou vlastností je, že žije izolován od společnosti, těží v lese uhlí, a jelikož miluje dobré jídlo a pití, přichází každou zimu z hor s pytlem, ve kterém má drobné dárky, a ty se ráno 25.  Prosince objeví pod stromečkem. V Galicii je to Apalpador, uhlíř, který se na Štědrý večer objeví u dveří, pomačká dětem bříška, jestli ten rok dobře jedly, a k dárkům přidá i jedlé kaštany.

Naprostou zvláštností je Katalánsko, tam nenosí dárky ani uhlíř ani obr a samozřejmě už vůbec ne Santa Claus, ale polínko. Říká se mu El Tió de Nadal (strýček Kakánek). Je to skutečné poleno s usměvavou namalovanou tváří na jednom konci. Od 8. prosince (svátek Neposkvrněného početí Panny Marie) si rodina přinese domů kousek polínka, které vyzdobí a přikryje dekou, aby mu nebylo zima. Na Štědrý den nebo první svátek vánoční dostane dítě klacek, deka se posune do půlky, aby byl vidět namalovaný obličej strýčka Kakánka, a dítko mlátí do polínka a u toho mu zpívá, ať mu něco přinese. Mezitím někdo z dospělých nenápadně vloží dovnitř dutého polínka dárky nebo je položí dozadu pod deku. Dítě dozpívá a jde se podívat, co mu strýček Kakánek přinesl.

Čekání na příchod tří králů je osvěženo legráckami a recesemi. Dokonce je jim oficiálně vymezen jeden celý den! Tento den se v celém Španělsku odehrává v „aprílovém“ duchu. Španělsky se aprílová slavnost nazývá Dia de los inocentes, připadá na 28. prosince  a je při ní dovolena takřka jakákoli taškařice. Nejenže se různě nachytávají lidé mezi sebou, známí, rodina i kamarádi, ale dělají si drobné žertíky i ze zcela neznámých lidí nebo turistů. Srandičky se nevyhýbají ani tisku nebo televizi. V tento den prostě nemůžete věřit nikomu a ničemu.

Poslední prosincový den je stejně jako u nás zasvěcen Silvestru – La Nochevieja. Lidé se loučí se starým rokem. Ať už doma u televize nebo přímo na náměstích měst lidé slaví a pijí. Rozloučení symbolizuje také zajímavý rituál pojídání kuliček hroznového vína o půlnoci. Jedna kulička se musí sníst při každém odbití hodin. Jedině pak si Španělé zajistí prosperující nový rok. Užijí si při tom spoustu legrace, protože sníst najednou dvanáct velkých kuliček hroznového vína není vůbec jednoduché.  Na Nový rok – Ano Nuevo se opět setkávají a navštěvují rodiny u společného stolu.

6. ledna přináší tradičně dárky Tři králové – los Tres Reyes Magos. Je to den, na který se španělské děti nejvíc těší. Konečně je tu čas pořádné nadílky. Tři králové – Melchor, Gaspar, Baltasar procházejí v noci 5. ledna ulicemi a nechávají dětem dárky pod stromečkem, aby je tam hned ráno po probuzení našly.

Jana Dudová