Vánoční tradice světa

Moravskoslezský kraj – Prosincová předvánoční pouť s názvem „Crazy Christmas“, pořádáná SMOKem ve spolupráci se studentskou organizací AIESEC, představila vánoční tradice z různých koutů světa. Zahraniční studeni přijeli do Česka z Austrálie, Číny, Indie, Brazílie a Guatemaly. V rámci této vánoční výměny přinesli účastníkům mnohé zážitky. Zahraniční studenti se setkali s návštěvníky Multikulturních otevřených klubů v Třinci, Karviné, Ostravě a Frýdku-Místku. Během dvou až čtyřhodinovém programu se podělili se o své vánoční nebo jiné významné svátky a zvyky.

Účastníci strávili dvacet minut u každého zahraničního hosta a dozvídali se to nejdůležitější z jejich vánočních tradic. V Guatemale se mezi jinými dozvěděli, že přesto že guatemalské Vánoce jsou velmi podobné naším, tak oslava nového roku důsledku historických událostí je pod vlivem Španělské kultury a do značné míry se ji podobá například v tom, že přesně o půlnoci každý sní v následujících 12 vteřinách 12 hroznů a přeje si 12 přání na každý měsíc v novém roce jedno. Host z Indie Ankit sice Vánoce neslaví, ale neváhal si připravit pravý slavnostní program a účastníky naučil pár kroků k tancům, které pravidelně doprovázejí nejdůležitější indické svátky. Stejně jako v Indii, ani v Číně nejsou Vánoce, proto pro čínské hosty byla pravým potěšením debata s účastníky o národních tradicích. Pravý multikulturní kotlík přinesli Gopi, který má předky z Indie a Cecilie, která má rodiče z Číny a oba jsou praví Australané. Tráví Vánoce v rodinné atmosféře s grilováním na pláži, kde staví sněhuláka z písku, vlastně „pískuláka“.

Setkání by se neobešlo bez dárků a tak účastníci odešli s krásnými barevnými náramky z Guatemaly a dobrou zprávou, že předvídaný konec světa 21.12.2012 bude začátkem nové lepší éry.

Mariola Kluzová