Vídeň plná historie

Tento rok se zájezd do Vídně konal již v říjnu, přesněji 21. října, abychom se na Vídeň podívali také z jiného pohledu, než když je již celá ponořena do předvánočního shonu. Vydali jsme se po stopách Habsburků. Podtitulek naší cesty zněl: „aneb co učebnice tají.“

Poté, co se skupinka cestovatelů shromáždila u autobusu a byla u ní provedena kontrola cestovních dokladů, jsme se všichni usadili na svá místa a mohli se tedy vydat na cestu. Jízdu zahájila paní profesorka Jandorová přivítáním všech účastníků zájezdu a nechybělo ani upozornění řidiče, že nemáme kolem sebe nic poškozovat. Někteří studenti kvinty, tercie a septimy si také pro nás připravili několik informací o Pálavě, Mikulovském zámku a vodní nádrži Nové Mlýny. Jakmile jsme se blížili k hranicím s Rakouskem a postupně se začali probírat ze spánku, mohli jsme slyšet zajímavosti ze života Habsburků, které si pro nás připravila paní profesorka Kyjovská. Dostali jsme také pracovní listy, za jejichž vyplnění a odevzdání dostali první tři nejrychlejší z nás sladkou odměnu.

Naší první zastávkou byl zámek Schönbrunn, letní rezidence Habsburků. Prohlídkový okruh– 40 nádherných místností jsme si pozorně prohlédli s výkladem audioguide. Naplněni historickými informacemi a zajímavostmi jsme se vydali do zahrady zámku, kde jsme cestou k altánku Gloriette viděli velkolepou Neptunovu fontánu. Zastavili jsme se v Labyrintu, který nabízel spoustu zajímavých „her“ a opět jsme nasedli do autobusu a vydali se na okružní jízdu Vídní. Viděli jsme Stephansdom, Ringstrasse, Kärntnerstrasse, Parlament, Staatsoper, Hofburg – zimní rezidenci Habsburků, dále prohlídka pokračovala už pěšky. I při ní jsme viděli spoustu budov, které neodmyslitelně patří k Vídni.

Také jsme dostali osobní volno, které každý využil po svém. Někteří navštívili muzea, ve kterých je ve Vídni vstup do 18-ti let zdarma a jejich návštěva je určitě zajímavým přínosem. Další se zase vydali na nákupy do místních butiků, kaváren, vyfotili se s kdekým a s kdečím, či se prostě jen tak procházeli a prohlíželi si centrum města. Milovníci koní obdivovali množství kočárů a zastavili se i u Španělské jezdecké školy. I když se nám příliš z města nechtělo, bylo určitě příjemné zase si sednout do autobusu, a tak jsme se vydali na cestu domů plní nových zážitků a poznatků.

Autor: Veronika Fišerová, 16 let

Gymnázium Komenského, Havířov, kraj Moravskoslezský

časopis: Komár, www.casopiskomar.wz.cz

kategorie: publicistika