Mezinárodní bezpečnost

Cíl:

  • Cílem této přednášky je vysvětlit prakticky základní koncepty mezinárodní bezpečnosti, jak se s nimi setkáváme v každodenním životě, a to zejména v tisku a televizi. O většině těchto konceptů totiž máme svou představu, ale neumíme si je zařadit do kontextu. Jsme proto náchylní na nekritické vnímání všeho, co se k nám z médií dostává bez hlubšího vysvětlení.

Obsah:

  • Co je to obrana a jaké druhy bezpečnosti existují (cílem je vysvětlit, že kromě vojenské bezpečnosti existují i: energetická bezpečnost, potravinová bezpečnost, enviromentální bezpečnost, ekonomická bezpečnost atd.)
  • Proč ČR lobbuje za projekt Nabuco a co to vlastně je.
  • Proč má Rusko sílu vydírat jiné státy a proč jsou státy střední Evropy na Rusku závislé.
  • Terorismus a základní stereotypy které jsou s nim spojovány (muslim je terorista, všichni muslimové jsou teroristi, popřípadě jací lidé nejčastěji páchají útoky. Jaký je rozdíl mezi americkými katolickými teroristy, černými vdovami a Al-Kaídou)
  • Islámský fundamentalismus (co je to politický islám, kdy se islámské hnutí začalo radikalizovat, problém Palestiny, koncepce blízkého a vzdáleného nepřítele. Co je to Hamás, Jihád, Hisballáh, Kdo to jsou Šíté a kdo Sunnité)

Lektor: Eva Klusová

Vhodné předměty: SZV, geografie, anglický jazyk (přednáška může být vedena anglicky)

Délka: 45 – 90 min podle potřeby a požadavků školy

Forma programu: Hodina je vedená přednášejícím, který byl k tomuto projektu vyškolený, přednáška je vedená interaktivní formou, důraz je kladen na aktivitu studentů, součástí výuky je použití powerpointové prezentace.

Pomůcky: promítačka, PC